Knipex 1106160SB - Wire Stripper 160mm
MPN: 1106160SB SKU: 1086191
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for single, multiple and fine stranded conductors with plastic or rubber insulation max. 5.0 mm dia. or resp. 10.0 mm² cable cross section
  • Special tool steel, forged, oil-hardened
  • Handles: insulated with multi-component grips, VDE-tested
  • Pliers: chrome plated
  • Insulation standard: IEC 60900 DIN EN 60900
  • Stripping capacities: 5,0 Ø mm
  • Stripping capacities: 10,0 mm²
  • AWG: 7
  • Length: 160 mm