Knipex 1422160SB - Diag Insulation Stripper 160mm
MPN: 1422160SB SKU: 1086589
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • with elongated cutting edge
  • improved transmission ratio for 25 % more cutting performance
  • precision stripping holes for single conductors of 1.5 and 2.5 mm²
  • convenient cutting of NYM cables up to 5 x 2.5 mm²
  • long tips for ultra fine cutting work also in confined areas
  • induction hardened precision blades, cutting edge hardness approx. 60 HRC
  • Vanadium electric steel; forged, oil-hardened
  • Head: polished
  • Handles: with multi-component grips
  • Pliers: black atramentized
  • soft wire: 2,5 Ø mm
  • medium hard wire: 1,5 Ø mm
  • Stripping capacities: 1,5 + 2,5 mm²
  • AWG: 15 + 13
  • Length: 160 mm