Knipex 1660100SB - Wire Stripper 100mm
MPN: 1660100SB SKU: 1086193
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for dismantling and stripping all common coax cables between 4.8 - 7.5 mm dia. (e.g. for TV- and satellite antenna), also suitable for PVC round cable 3 x 0.75 mm²
  • with length scale 5.0 - 20.0 mm
  • double shell, folding back stripping tool
  • with opening spring and locking device
  • body: plastic, fibreglass-reinforced
  • Stripping Capacities: Coax cables 4.8 - 7.5 round cables 3 x 0.75 mm²  Ø mm
  • Length: 100 mm