Knipex 1680125SB - Wire Stripper 125mm
MPN: 1680125SB SKU: 1086194
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for dismantling and stripping all common round and damp-proof installation cables between 8.0 - 13.0 mm dia. (e.g. 3 x 1.5 mm² up to 5 x 2.5 mm²)
  • also for use in conduit and distribution boxes
  • double shell, folding back stripping tool
  • with opening spring and locking device
  • practical clip for easy transport
  • body: plastic, fibreglass-reinforced
  • Stripping Capacities: 8,0 - 13,0 Ø mm
  • Types of cables: round cable, e.g.: 3 x 1,5 mm² up to 5 x 2,5 mm²
  • Length: 125 mm