Knipex 1101160SB - Wire Stripper 160mm
MPN: 1101160SB SKU: 1086189
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for single, multiple and fine stranded conductors with plastic or rubber insulation max. 5.0 mm dia. or resp. 10.0 mm² cable cross section
  • Special tool steel, forged, oil-hardened
  • Head: polished
  • Handles: plastic coated
  • Pliers: black atramentized
  • Stripping capacities: 5,0 Ø mm
  • Stripping capacities: 10,0 mm²
  • AWG: 7
  • Length: 160 mm