Knipex 8741250SB - Multiple Slip Joint Spanner
MPN: 8741250SB SKU: 1086652
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for metric and imperial nuts and screws with widths across flats from 10 to 32 mm (3/8" up to 1 1/4"); self-locking from 17 mm: no slipping on the workpiece
  • zero-backlash gripping of metric or imperial hexagonal headed screws, no rounding of bolt heads
  • reliable and tight gripping of rounded, rusty, or thick coated bolts and screws
  • ideal for work on vehicle brake systems
  • quick tightening of bolted connections using ratchet action
  • push the button for adjustment on the workpiece, also possible with one hand only
  • box-joint design: high stability due to double guide
  • reliable catching of the hinge bolt: no unintentional shifting
  • favourable lever action: optimum transmission of force
  • guard prevents operators’ fingers being pinched
  • replaces a set of wrenches, ideal for tightening locknuts
  • Chrome vanadium electric steel, forged, oil-hardened
  • Pliers: grey atramentized
  • Head: polished
  • Handles: with non-slip plastic coating
  • Adjustment positions: 15
  • Capacities for nuts:  3/8 - 1 1/4 Ø Inch
  • Capacities for nuts: 10 - 32 mm
  • Length: 250 mm