Knipex 8202200SB - Twingrip Slip Joint Pliers - Comfort Grip 200mm
MPN: 8202200SB SKU: 1148629
Features
  • Unique combination: Front grip and side grip function, box joint, push button adjustment
  • High-grip front jaw with robust teeth and high gear ratio at the tip of the mouth
  • Large front and side gripping capacity for diameters and widths across flats 4 - 22 mm
  • Reliable front gripping of flat workpieces due to the three-point system
  • Gripping, tightening and loosening screws with worn heads and threads
  • Pinch stop reduces the risk of crushed fingers
  • Durable and resilient due to the robust box joint
Specifications
  • Pliers: black atramentized
  • Head: polished
  • Handles: with multi-component grips
  • Weight: 280 g
  • Dimensions: 200 x 48 x 20 mm
  • Adjustment positions: 5
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 5/32 – 7/8 Inch
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 4 – 22 mm
  • Capacities for nuts: 4 – 22 mm