Knipex 8201250SB - TwinGrip Slip Joint Pliers - 250mm
MPN: 8201250SB SKU: 1166602
Features
  • Gripping, tightening and loosening screws with worn heads and drives
  • Unique combination: front and side gripping function, box joint, push-button adjustment
  • Biting front jaw with robust teeth and high transmission ratio at the tip of the jaw
  • Very slim pliers: work even in confined spaces, with slim turning zone for fast screwing
  • Pinch stop reduces the risk of crushed fingers
  • Durable and resilient thanks to robust, box-type pliers joint
  • Powerfully grips even large, very tight and deep-seated components with A/F 5 – 27 mm
  • Reliable, frontal gripping of flat workpieces up to 10 mm thanks to three-point system
Specifications
  • Part No: 82 01 250
  • EAN: 4003773089377
  • Pliers: grey atramentized
  • Head: Polished
  • Handles: non-slip plastic coating
  • Weight: 361 g
  • Dimensions: 250 x 50 x 15 mm
  • REACH compliant: does not contain SVHC
  • RoHS compliant: not applicable
  • Adjustment positions: 7
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 1 1/16 - 1 1/16 Inch
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 5 - 27 mm
  • Capacities for nuts: 5 - 27 mm