Knipex 8201150SB - TwinGrip Slip Joint Pliers - 150mm
MPN: 8201150SB SKU: 1166601
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • Gripping, tightening and loosening screws with worn heads and drives
  • Unique combination: front and side gripping function, box joint, push-button adjustment
  • Biting front jaw with robust teeth and high transmission ratio at the tip of the jaw
  • Very slim pliers: work even in confined spaces, with slim turning zone for fast screwing
  • Pinch stop reduces the risk of crushed fingers
  • Durable and resilient thanks to robust, box-type pliers joint
  • Small and handy – also suitable for more delicate work
  • Large front and side gripping capacities: for diameters and width across flats 3 – 16 mm
  • Reliable, frontal gripping of flat workpieces up to 6 mm thanks to three-point system
Specifications
  • Part No: 82 01 150
  • EAN: 4003773089353
  • Head: Polished
  • Weight: 130 g
  • Dimensions: 150 x 45 x 14 mm
  • REACH compliant: does not contain SVHC
  • RoHS compliant: not applicable
  • Adjustment positions: 3
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 1/8 - 5/8
  • Capacities for pipes (diameter): Ø 3 - 16 mm
  • Capacities for nuts: 3 - 16 mm