Knipex 1242195SB - Multistrip 10 Auto Insulation Stripper
MPN: 1242195SB SKU: 1086912
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • Stripping without re-adjustment from 0.03 to 10.0 mm²
  • improved knife geometry - robust and more durable
  • optimised handle design with more comfort
  • recessed wire cutter
  • fully automatic adjustment to all single-, multi- and fine-stranded conductors with PVC insulation and a number of special insulations throughout the entire capacity range of 0.03 to 10.0 mm²
  • no manual fine adjustment required, no damage to the conductors
  • with recessed wire cutter for Cu and Al conductors, stranded up to 10.0 mm² and single wire up to 6.0 mm²
  • particularly smooth-running mechanics and very low weight
  • replaceable blades block and length stop
  • handle with soft-plastic zone for a steady grip
  • body: plastic, fibreglass-reinforced
  • blade: special tool steel, oil-hardened
  • Stripping capacities: 0,03 - 10,0 mm²
  • AWG: 32 - 7
  • Length: 195 mm