SP Tools SP11-10XB - Compressor 2HP Direct Drive 10 L Tank Bonus SP66-30N
MPN: SP11-10XB SKU: 1118291
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • Full Brass Non-Return Valve
  • Copper Delivery Pipe
  • 200mm (8”) Solid Rubber Wheels
  • One-Touch (Nitto Style) Connector
  • Certified Safety Valve
  • Large Oil Level Sight Glass
  • After Cooler on Direct Drive Models
  • Soft Start Valve
  • Copper Winding Motors
  • Thermal Reset Switch
Specifications
  • Direct drive
  • 150psi
  • Filter/regulator
  • 10lt tank
  • 10amp/240volt
  • FAD 126L/min
INCLUDES BONUS 30m PREMIUM FITTED AIR HOSE
  • No Memory Technology - Won't hold a coiled shape like regular hoses
  • Designed to hold up to the shop environment with an excellent abrasion-resistant outer cover.
  • ANTI KINK TECHNOLOGY - Hose will not kink when under pressure.
  • Max Working Pressure: 300PSI
  • UV treated
  • High visibility orange
  • Easy to roll up for quick and easy storage
  • 15 Meters
  • Includes One Touch Couplers
    • One-touch Nitto™ style
    • Swaged hose clamps
    • 10mm / 3/8” I.D