Milwaukee M18SIC36100 - 18V 36m (120') Mid-Stiff Pipeline Inspection Reel (Tool Only)
MPN: M18SIC36100 SKU: 1160542
Details
The M18™ 36m (120') Mid-Stiff Pipeline Inspection Reel, designed for 50mm – 152mm (2"-6") drain lines, is powered by the M18™ 500GB Control Hub w/ ONE-KEY™ and is part of the M18™ Modular Pipeline Inspection System. Featuring the industry’s shortest 25 mm 1080p self-leveling HD camera head, the ability to digitally zoom up to 4X and optimize light output inside of pipes, technicians can now see more in drain lines than ever before. The 120' Pipeline Inspection Reel features a compact design with removable backpack straps, making transportation to any roof, drain, crawl space, or cleanout easier. It comes equipped with small and medium camera skids and a camera head sleeve to centre and protect the camera while inside pipes.
Features
  • 1080p camera resolution providing the industry's clearest image inside of drain lines
  • 36m (120’) 10 mm Push Cable provides stiffness to push maximum distance
  • Telescoping handle and wide wheelbase provide maximum stability
  • 25mm self-leveling HD camera head?with Sapphire lens
  • Onboard monitor mount for viewing and transportation
  • Swap batteries without system shutdown
Specifications
  • PLATFORM: M18™
  • WEIGHT: 11.5kg
  • WARRANTY: 5 Year Tool
  • DRAIN LINE CAPACITY: 50mm - 152mm (2" - 6")
  • CABLE LENGTH: 36m (120')
  • CAMERA RESOLUTION: 1080p
  • SONDE FREQUENCY: 512kHz, 640Hz, 33kHz
  • LINE TYPE: Sewer Lines
  • PUSH CABLE DIAMETER: 10mm
  • CAMERA HEAD INGRESS PROTECTION: IP67
  • VIDEO DISPLAY: M18™ Wireless Monitor or Milwaukee Pipeline Inspection App
  • LINE TRACE FREQUENCY: 33kHz, 85kHz