Milwaukee M18SIC3080 - 18V 30m (100') Flexible Pipeline Inspection Reel (Tool Only)
MPN: M18SIC3080 SKU: 1160541
Details
The M18™ 30m (100') Flexible Pipeline Inspection Reel comes equipped with a flexible push cable providing the ability to navigate tight bends and traps of 38mm – 101mm (1.5"- 4”) lines up to 30m (100’). The inspection reel is powered by the M18™ 500GB Control Hub w/ ONE-KEY™ and part of the M18™ Modular Pipeline Inspection System. Featuring a 25 mm 1080p self-leveling HD camera head, and the ability to digitally zoom up to 4X and optimize light output inside of pipes, plumbers can now see more in drain lines than ever before. This system features a lightweight, compact design making this our most portable inspection camera. A carrying strap is included and camera skids are included.
Features
  • 1080p camera resolution providing the industry's clearest image inside of drain lines
  • 30m (100’) 9.5 mm Push Cable provides stiffness to push maximum distance
  • Telescoping handle and wide wheelbase provide maximum stability
  • 25mm self-leveling HD camera head?with Sapphire lens
  • Onboard monitor mount for viewing and transportation
  • Swap batteries without system shutdown
Specifications
  • PLATFORM: M18™
  • WEIGHT: 12.6kg
  • WARRANTY: 5 Year Tool
  • DRAIN LINE CAPACITY: 38mm - 101mm (1.5" - 4")
  • CABLE LENGTH: 30m (100')
  • CAMERA RESOLUTION: 1080p
  • SONDE FREQUENCY: 512kHz, 640Hz, 33kHz
  • LINE TYPE: Sewer Lines
  • PUSH CABLE DIAMETER: 9.5mm
  • CAMERA HEAD INGRESS PROTECTION: IP67
  • VIDEO DISPLAY: M18™ Wireless Monitor or Milwaukee Pipeline Inspection App
  • LINE TRACE FREQUENCY: 33kHz, 85kHz