Milwaukee M18FRBCO320 - 18V ONE-KEY Brushless 32mm Rebar Cutter (Tool Only)
MPN: M18FRBCO320 SKU: 1166542
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18 FUEL™ 32mm Rebar Cutter w/ ONE-KEY™ is engineered for fast, effortless rebar cutting, delivering cold cuts with minimal sparks and two-second cuts on 16mm rebar. Powered by POWERSTATE Brushless Motor Technology, it achieves up to 230 cuts per charge when paired with the M18™ REDLITHIUM™ 6.0Ah HIGH OUTPUT™ Battery. Designed for safety and efficiency, the tool features RAPIDSTOP™ braking, bringing it to a complete stop in under two seconds upon releasing the paddle switch. The proprietary 137mm Rebar Cutting Blade generates fewer sparks than traditional abrasive accessories and cutting discs, with teeth designed to minimise blade skipping for a smoother, more controlled cutting experience. ONE-KEY™ tracks and manages tools to protect investments, boost productivity and reduce downtime while ensuring precision and efficiency, making the M18 FUEL™ 32mm Rebar Cutter w/ ONE-KEY™ a comprehensive solution for professionals.
Features
  • Effortlessly and efficiently cuts rebar, handling sizes up to 32mm (N32) with ease.
  • Flat head design allows for greater access and straighter cuts without compromise.
  • RAPIDSTOP™ enables the tool come to a safe stop in under two seconds.
  • ONE-KEY™ tracks and manages tools to boost productivity and protect investments.
  • On board hex wrench storage allows for quick blade changes.
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™ / ONE-KEY™
  • Voltage: 18V
  • No Load RPM: 2000
  • RAPID STOP™ Brake: Yes
  • ONE-KEY Enabled: Yes
  • Length: 439 mm
  • Weight: 3.2kg (Tool Only)
  • Warranty: 5 Years
  • Maximum Capacity: 32 mm (N32) Rebar
  • Cut-Brake Technology: Yes - Toggle Button
  • Proprietary Blade: 48404069 - 137mm Rebar Cutting Blade
Includes
  • (1) 137mm Rebar Cutting Blade [48404069]