Milwaukee M18FPCS0 - 18V Brushless Steel Pipe Cutter (Tool Only)
MPN: M18FPCS0 SKU: 1168818
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
M18 FUEL™ Steel Pipe Cutter delivers the easiest, consistent, clean cuts up to 25mm pipe (33mm OD) steel pipe. Delivering square cuts with minimal burrs, the Steel Pipe Cutter offers the fastest process for cutting steel pipe for press and threading installs. This solution is exclusively compatible with the 115mm Steel Pipe Cutter Blade (48404062), offering up to 200 cuts per blade on 25mm (1”) steel pipe. The tool delivers controlled cuts on installed pipe, preventing the risk of overcuts. The tool’s foldable cut fence allows you to make controlled cuts on new pipe without the need for fixturing. Powered by M18™ REDLITHIUM™, the Steel Pipe Cutter delivers up to 50 cuts on 25mm (1”) steel pipe per charge on an M18™ REDLITHIUM™ 5.0Ah Battery (M18B5). The Steel Pipe Cutter features a POWERSTATE™ Brushless Motor, delivering the power and productivity to achieve the fastest cut-to-connection process. This solution is equipped with REDLINK PLUS™ Intelligence to ensure maximum performance and protection from overload. The M18 FUEL™ Steel Pipe Cutter delivers the first truly optimized steel pipe-cutting solution for residential plumbing and mechanical contractors, providing unmatched productivity for steel pipe installations.
Features
  • Able to cut Carbon Steel and Galvanised Steel piping
  • Capacity to cut 33mm (1/2” – 1 5/16”) OD size pipe
  • Up to 50 Cuts Per Charge in 25 mm Iron Pipe using a M18™ 5.0Ah battery (M18B5)
  • Pistol grip handle for easy overhead cutting on installed piping
  • LED work light to illuminate work surfaces for controlled cuts in dimly lit areas
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Power Source: Cordless
  • Motor:Brushless
  • Cut Capacity: Up to 25mm pipe (33mm OD)
  • Length: 147mm
  • Width: 356mm
  • Height: 267mm
  • Weight: 3kg
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Handle: Foldable Side Handle
  • Material Composition: Glass Filled Nylon
  • Pipe Type Capacity: Carbon Steel & Galvanized Steel Pipe
  • Carbide Tipped Blade: Yes (Included)
  • Cut Clearance: 64mm
What's Included
  • (1) M18 FUEL™ Steel Pipe Cutter (M18FPCS)
  • (1) 115mm Steel Pipe Cutter Blade Included (48404061)