Milwaukee M18FDDEC160 - 18V Dedicated Dust Extractor- HAMMERVAC (Tool Only)
MPN: M18FDDEC160 SKU: 1168837
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18 FUEL™ HAMMERVAC™ 16mm Dedicated Dust Extractor is powered by and connects directly to the M18 FUEL™ 16mm SDS Plus Rotary Hammer (M18FHAC16). For accurate hole depths, this product is built with an adjustable depth stop and ruler for easy and precise adjustments. The dust extractor allows for drilling up to 16mm diameter and 76mm depth. Equipped with a filter cleaning tab, this Dust Extractor provides a fully contained self-cleaning mechanism.
Features
  • Dedicated Dust Extractor powered by M18 FUEL™ 16mm SDS Plus Rotary Hammer (M18FHAC160)
  • Small and large diameter nozzles allow for drilling up to 16mm in diameter
  • Adjustable depth gauge; max drill bit length 170mm / max drilling depth 76mm
  • HEPA Filter included, captures 99.97% of all particles greater than 0.3 microns
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • No Exposure Dust Removal: Yes
  • Drill Depth Capacity: 76 mm
  • Length: 312 mm
  • Weight: 0.9 kg
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Max Diameter Capacity: 16 mm
  • HEPA Filter: Yes
What's Included
  • (1) M18 FUEL™ HAMMERVAC™ 16mm Dedicated Dust Extractor (M18FDDEC160)