Milwaukee M12UDEL-0 - 12V HAMMERVAC Dust Extractor (Tool Only)
MPN: M12UDEL-0 SKU: 1168829
Details
The M12™ Powered HAMMERVAC™ Dust Extractor is a comprehensive solution for eliminating dust when drilling with selected SDS Plus rotary hammers. The AUTOPULSE filter cleaning mechanism cleans the filter automatically after use to remove debris that could otherwise become lodged. Users will be able to safely drill into common construction materials with reduced risk. The M12™ Powered HAMMERVAC™ Dust Extractor allows the user to drill up to 203 mm (8") in depth and up to 32mm (1-1/4") in diameter with the two included nozzles, designed for small and large diameters. The adjustable depth stop allows the user to quickly and accurately set the desired hole depths. When the translucent dust box is full, it can be emptied without exposure by hooking it up to a large dust extractor to vacuum out the dust. This M12™ Powered Dust Extractor has an Auto On/Of Mode to save the user time and battery life, by automatically activating suction when drilling. The MILWAUKEE® M12™ Powered HAMMERVAC™ is compatible with any Milwaukee M12™ REDLITHIUM™ Battery, to be a fully self-powered, cordless unit for maximum portability.
Features
  • Side handle
  • Vacuum port in dust box allows for no exposure dust removal
  • Auto-On mode
  • AUTOPULSE filter cleaning mechanism
  • Capacity to drill up to 203 mm depth, 32 mm diameter
  • Adjustable depth gauge
  • Self-powered by M12™ REDLITHIUM™ batteries
  • Replaceable HEPA Filter
Specifications
  • Platform: M12™
  • Voltage: 12V
  • Auto-On Mode: Yes
  • Drill Depth Capacity: Up to 203 mm (8”)
  • Drill Diameter Capacity: 4 – 32 mm (1/8 – 1-1/4”)
  • Length: 482 mm