Milwaukee M12PCSS0 - 12V Cordless Stainless Steel Pipe Cutter (Tool Only)
MPN: M12PCSS0 SKU: 1160210
Details
The M12™ Cordless Stainless Steel Pipe Cutter is the industry’s first cordless lithium-ion stainless steel tubing cutter and high performance motor cuts 28 mm stainless steel pipe in less than 20 second, engineered with plumbers, mechanical contractors and builders in mind, this versatile copper pipe cutter makes up to 90 cuts in 15 mm stainless steel with one M12™ 2.0 Ah battery pack. The patent-pending cutting mechanism automatically adjusts diameter to cut stainless steel INOX pipes in 12, 15, 18, 22, and 28mm. The unique rotating cutting head cuts installed stainless steel piping with as little as 40 mm clearance, and the lightweight, inline design provides a longer reach and reduces wrist strain when you’re working in confined spaces. A built-in LED light illuminates the cutting surface. The metal cutting head is corrosion and rust resistant, and sealed for water protection, while electronic overload protection and unibody construction provide additional durability. An onboard, real-time battery fuel gauge helps you monitor the charge precisely, so there’s less downtime on the job.
Features
  • Fast cutting rotating head reduces fatigue and cuts in tight spaces
  • Auto-adjusting & quickly adjust to cut pipe outer diameter from 12mm, 15mm, 18mm, 22mm, and 28mm INOX.
  • Self-tensioning eliminates manual adjustments.
  • Rust and water resistant.
  • Delivers up to 90 cuts INOX per charge** (using M12™ 2.0Ah battery).
  • Minimum space for cutting of 40mm
Specifications
  • PLATFORM: M12™
  • LENGTH: 310mm
  • WEIGHT: 1.36kg
  • WARRANTY: 5 Years
  • PIPE MATERIAL STYLE: Stainless Steel / INOX
  • PIPE OUTER DIAMETER: 12, 15, 18, 22, and 28mm