Knipex 9516200SB - Cable Shears 1000V 200mm
MPN: 9516200SB SKU: 1086325
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for cutting copper and aluminium cables
  • not suitable for steel wire and hard drawn copper conductors
  • precision ground, hardened blades
  • clean and smooth cut without crushing and deformation
  • easy cutting with one-hand operation
  • initial and final cut (upper and lower blade) allows cables of up to 20 mm dia. to be cut
  • low handforce required due to favourable lever ratio and special blade geometry
  • guard prevents operators’ fingers being pinched
  • adjustable bolted joint, self-retaining screw
  • High-grade special tool steel, forged, oil-hardened
  • Tool: chrome plated
  • Handles: insulated with multi-component grips, VDE-tested
  • Insulation standard: IEC 60900 DIN EN 60900
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded (diameter): 20 Ø mm
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: 70 mm²
  • AWG: 2/0
  • Length: 200 mm