Knipex 9511200SB - Cable Shears 200mm
MPN: 9511200SB SKU: 1086322
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • for cutting copper and aluminium cables
  • not suitable for steel wire and hard drawn copper conductors
  • precision ground, hardened blades
  • clean and smooth cut without crushing and deformation
  • by dividing the cutting actions into initial cut (insulating sheath in the front cutting area) and final cut (conductor in the back cutting area), cables up to Ø 20 mm can be cut in one-hand operation
  • less effort required due to favourable lever ratio and optimised cutting-edge geometry
  • guard prevents operators’ fingers being pinched
  • adjustable bolted joint, self-retaining screw
  • High-grade special tool steel, forged, oil-hardened
  • Tool: burnished
  • Handles: plastic coated
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded (diameter): 20 Ø mm
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: 70 mm²
  • AWG: 2/0
  • Length: 200 mm