Sutton D1080318 - Jobber Drill - Cobalt 1/8"
MPN: D1080318 SKU: 1079190
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • 135° split point (drills > 2mm & 3/32) enables accurate positioning and less drilling pressure
  • Thick core for increased rigidity in hard materials
  • Precision engineered parallel shank for accurate hole size
  • Colour Tempered surface finish enables identification of cobalt tool material
Specifications
  • Diameter: 1/8" (3.18mm)
  • Flute Length: 41mm
  • O/A Length: 70mm