Milwaukee M18ONEPP2A3502C - 18V Brushless Drill/Driver Combo Kit 2A3 (2 x 5.0Ah)
MPN: M18ONEPP2A3502C SKU: 1160228
Details
Includes
  • M18ONEPD30 - 18V One-Key 13mm Hammer Drill Driver
  • M18ONEID30 - 18V One-Key 1/4" Hex Impact Driver
  • 2 x M18B5 - 18V 5.0Ah Battery
  • M12-18FC - 12V/18V Rapid Charger
  • AUTOSTOP™ Control Mode, Enhanced Safety
  • Fast Drilling and Driving applications under load
  • 13mm all-metal chuck with carbide teeth for maximum durability, grip and bit retention
  • All-metal belt clip for portability
  • LED light for better visibility in low-light situations
  • Only 175mm in length for access into tight spaces and reduced fatigue
  • POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete a wide range of applications
  • Mechanical Clutch for consistency in driving a wide range of fasteners
  • Hammer Drill Mode for Fast Drilling into Brick, Block or Concrete
  • 158 Nm of Torque
  • Platform M18 FUEL™ / ONE-KEY™
  • Voltage 18V
  • Type Cordless
  • Peak Torque 158 Nm (116.5 ft-lbs)
  • IPM 33,000
  • Max RPM 2,100
  • RPM 0 - 2,100
  • Chuck Type 13mm All Metal Ratcheting
  • Length 175mm
  • Width 60.5mm
  • Height 216mm
  • Weight 1.5kg
  • Warranty 5 Year
  • Includes
    • (1) Bit Holder
    • (1) Side Handle
    • (1) Belt Clip
  • Compact Size (113.5mm) for access in tight spaces
  • 226 Nm of torque
  • Single Handed Bit Insertion for Ease of Use
  • Tri-LED Lighting for maximum workspace visibility
  • 4-Mode Drive Control
  • 3900 RPM
  • 1kg
  • Compatible with all M18™ batteries & chargers
  • Voltage: 18V
  • Type: Cordless
  • Peak Torque: 226 Nm
  • IPM: 0 - 4,400
  • Max RPM: 3,900
  • RPM: 0 - 3,900
  • Length: 114mm
  • Width: 66mm
  • Height: 203mm