Milwaukee M18JSRDAB20 - 18V Bluetooth Jobsite Radio DAB+ (Tool Only)
MPN: M18JSRDAB20 SKU: 1160227
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18™ Bluetooth Jobsite Radio DAB+ features dual 3.5" woofers and 2 high range tweeters to provide a balanced sound experience. Bluetooth® 5.0 provides up to 35 metres of range to keep you connected. Equipped with AM/FM and Digital radio (DAB+) capabilities with 27 presets, tune in wherever the job takes you (Australia Only). Built-in equalizer settings allow you to customize the bass and treble to your preferred sound. With a sturdy design, the Bluetooth Jobsite Radio is built for the jobsite, offering up to 13 hours of runtime at MAX volume on an M18™ REDLITHIUM™ 5.0Ah battery (M18B5). The durable design and metal grille withstands demanding jobsite environments and delivers water, dust, and impact resistance. Charge up personal devices with USB-C 3.0A device charging. Power the radio with any M18™ battery or the provided AC Adapter for complete versatility. The M18™ Bluetooth Jobsite Radio delivers clear and balanced sound that is built for the jobsite.
Features
  • Built-in equalizer settings allow you to customize the bass and treble to your preferred sound.
  • Equipped with AM/FM and Digital radio (DAB+) capabilities with 27 presets.
  • Power the radio with any M18™ battery or the provided AC Adapter for maximum versatility.
  • Dual high range tweeters deliver crisp highs with Dual 3.5" woofers, providing a clear and balanced sound.
  • Bluetooth® 5.0 provides up to 35 metres of range.
Specifications
  • PLATFORM: M18™
  • VOLTAGE: 18V
  • MODES: AM/FM & DAB+ Radio(AUS Only)
  • RUNTIME: 13 Hours at MAX Volume on M18B5 | 35 Hours at 50% Volume on M18B5