Milwaukee M18FPP3OPB802F - 18V Brushless 3 Piece Outdoor Power Pack (2 x 8.0Ah)
MPN: M18FPP3OPB802F SKU: 1166322
Details
Kit Includes
  • M18FOPH20 - 18V Brushless Quik-Lok Outdoor Power Head
  • M18FBLG30 - 18V Blower
  • M18FOPH-LTA - Line Trimmer Attachment
  • 2 x M18FB8 - 18V Redlithium Forge 8.0Ah Batteries
  • M12-18FC - 12V/18V Rapid Charger
  • Compatible with all QUIK-LOK™ attachments
  • QUIK-LOK™ Coupler attachment capable
  • Full throttle under 1 second
  • Features a balanced design for ultimate control of the tool when using any QUIK-LOK™ attachment
  • 3 speed settings and variable speed trigger provide ultimate control in application
  • No pull starts or petrol headaches
  • Lower cost of ownership compared to investing in individual, dedicated tools
  • Advanced air cooling system sustains use in demanding applications
  • Optimised for best performance with M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ batteries
  • Platform: M18 FUEL™
  • RPM: 0 - 6,440 / 0 - 7,560 / 0 - 8,680
  • Connection: QUIK-LOK™
  • Length: 885mm
  • Weight: 2.9 kg
  • Warranty: 3 Years
  • Variable Speed: Yes, Trigger Control
  • Includes: (1) Shoulder Strap
M18FBLG30 - 18V Blower
  • Power to clear from 4.5 m to clear leaves, jobsite debris, and clippings in a single pass
  • Maintains high, constant power across full battery discharge
  • Ambidextrous variable speed lock on allows users to set power at any level
  • Reaches full throttle in under one second, boosting productivity and control
  • Low noise for operator comfort across the work day
  • Nozzle attachment compatible for optimised airflow in assorted applications
  • No petrol headaches, pull starts or engine maintenance
  • Optimised for best performance with HIGH OUTPUT™ batteries
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • MAXIMUM AIR SPEED: 0 - 193 KPH
  • MAXIMUM AIR VOLUME: 14.2 m3/min
  • VARIABLE SPEED TRIGGER: Yes
  • LENGTH: 856mm
  • WEIGHT: 2.3kg
  • WARRANTY: 3 Years
  • MAXIMUM BLOWING FORCE: 12.2 Newtons
  • NOISE RATING: 90 dB(A), without Nozzle
  • AMBIDEXTROUS VARIABLE SPEED LOCK ON: Yes
  • Includes
    • (1) M18 FUEL™ Blower [M18FBLG30]
    • (1) Tapered Nozzle
    • (1) Flat Nozzle
  • 355-406mm Adjustable Cutting Swath- 355mm delivers maximum run-time, while 406mm maximises clearing power and capacity
  • QUIK-LOK™ Connection
  • Easy Load Trimmer Head- load in under 30 seconds. Holds 7.6m of 2mm line, holds 6m of 2.4mm line
  • Cutting Swath: 355mm - 406mm
  • Line Diameter: 2.0mm – 2.4mm
  • Feed System: Bump Feed
  • Length: 101.6cm (40")