Milwaukee M18FPP2AB3502C - 18V Brushless 2 Piece Drill/Wrench Combo Kit 2AB3 (2 x 5.0Ah)
MPN: M18FPP2AB3502C SKU: 1161446
Adding to cart… The item has been added
Details
Includes
  • M18FPD30 - 18V Brushless Hammer Drill/Driver
  • M18FIW2F12-0 - 18V Brushless 1/2" (Friction Ring) Compact Impact Wrench
  • 2 x M18B5 - 18V 5.0Ah Batteries
  • M12-18FC - 12/18V Rapid Charger
  • Kitbox
The M18 FUEL™ 13mm Hammer Drill Driver delivers the capability to drill large holes at high speed into the densest materials. The cordless drill is a compact design and solution, featuring AutoStop™ Control Mode for Enhanced Safety. The POWERSTATE™ Brushless motor delivers the most power under load to complete 2-9/16" Self-Feed holes in dense woods for increased productivity. At only 175mm in length, it provides maximum access and maneuverability in tight spaces. The AutoStop™ Control Mode offers enhanced safety for the operator by preventing over-rotation in a bind-up. The REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protection from overloads, heating, and over-discharge whilst the all metal ratcheting chuck provides increased grip strength, durability, and corrosion resistance.
  • POWERSTATE™ Brushless Motor delivers 158 Nm of Max Torque with 2,100 RPM and 33,000 BPM
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • TORQUE: 158 Nm
  • RPM: 0 - 500 / 0 - 2,100
  • BPM: 0 - 33,000
  • CHUCK TYPE: 13mm Metal Chuck
  • LENGTH: 175mm
  • WEIGHT: 1.5kg
  • WARRANTY: 5 Years
  • Includes
    • (1) Bit Holder
    • (1) Side Handle
    • (1) Belt Clip
The M18 FUEL™ 1/2" Compact Impact Wrench with Friction Ring delivers maximum access in tight spaces, up to 339 Nm of nut-busting torque, and maximum workspace visibility. This battery-powered impact wrench measures only 124.5 mm in length, with a POWERSTATE™ Brushless Motor to provide the power to remove stubborn fasteners, even in confined spaces. The MILWAUKEE® 1/2" Compact Impact Wrench with Friction Ring has tri-LEDs that surround the anvil to deliver the user brighter light with fewer shadows. 4-Mode DRIVE CONTROL offers enhanced precision with a range of pre-set RPM and IPM levels, selectable from a single button on the tool. By selecting Mode 4, Auto Shut-Off Mode applies no more than 27 Nm of torque for hand-tight fastening applications to prevent overtightening. Mode 4 also features Bolt Removal Mode, where the tool delivers full torque output, then decreases RPMs once the bolt is loosened to prevent fastener drops. REDLINK™ PLUS Intelligence electronics make these controls possible while ensuring maximum performance, protecting the tool against overloads, over-heating, and over-discharge. The M18™ REDLITHIUM™-ION battery pack (not included) fits all M18™ tools, delivering more work per charge and more work over the life of the pack.
  • Friction ring ensures quick and easy socket changes
  • POWERSTATE™ Brushless Motor delivers up to 339 Nm of nut-busting torque
  • 4-Mode DRIVE CONTROL provides control over output speed and power
  • Auto Shut-Off Mode prevents over tightening and increases productivity by applying no more than 27 Nm of torque
  • 124.5 mm in length for maximum access in tight spaces
  • Tri-LEDs deliver high definition lighting to increase workspace visibility with less shadows
  • Works in up to 69kV environments
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • ANVIL TYPE: 1/2" Square with Friction Ring
  • NUT BUSTING TORQUE: 339 Nm
  • FASTENING TORQUE: 339 Nm
  • IPM: 0 – 1,000 / 0 – 2,400 / 0 – 3,500 / 0 – 3,500
  • RPM: 0 – 900 / 0 – 1,650 / 0 – 2,400 / 0 – 2,400
  • DRIVE CONTROL: 4-Mode with Auto Shut-Off Mode & Bolt Removal Mode
  • LENGTH: 124.5 mm