Milwaukee M18FOPHBBA - M18 Fuel Quik-Lok Bristle Brush Attachment
MPN: M18FOPHBBA SKU: 1159710
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Bristle Brush Attachment is powered by the M18 FUEL™ Outdoor Power Head and is compatible with the M18 FUEL™ QUIKLOK™ Attachment System. This attachment's durable bristles are designed for removing debris such as mulch and dirt from hard surfaces without disruption to the material beneath. The debris guard provides users maximum material containment as the 585 mm clearing width lets users maximise their productivity, clearing areas in fewer passes. QUIK-LOK™ Attachments feature protected drive shafts for greater durability against drops and storage elements. The Bristle Brush Attachment also features optimised gearing to manage the cordless M18 FUEL™ Outdoor Power Head RPM output specifically geared for this attachment.
Features
  • Part of the QUIK-LOK™ Attachment System, compatible with the M18 FUEL™ Outdoor Power Head.
  • No petrol headaches, pull starts or engine maintenance.
  • Guard designed for maximum material containment.
  • Low noise for operator comfort across the work day.
  • Optimised bristle designed for maximum life.
  • Clearing width of 585mm.
  • Rotation speed of 200 RPM provides maximum clearing power.
  • Optimised for best performance with HIGH OUTPUT™ batteries.
Specifications
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • VOLTAGE: 18V
  • LENGTH: 1,219mm
  • WEIGHT: 6.5 kg (Attachment Only) | 7.6 kg (with M18FOPH)
  • WARRANTY: 3 Year
  • BRUSH SPEED (RPM): 0 - 150 / 0 - 200
  • CLEARING WIDTH: 585mm