Milwaukee M18FHS80 - 18V Brushless Hatchet 203mm (8") Pruning Saw (Tool Only)
MPN: M18FHS80 SKU: 1153913
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ HATCHET™ 8" (203mm) Pruning Saw delivers maximum control & access, has the power to cut hardwoods, while delivering fast cuts. This HATCHET™ pruning saw is designed to meet the ergonomic, performance, and durability needs of the professional arborist, landscape maintenance professional, and power utility linemen. Lightweight, at only 2.2kg (tool only) and featuring a compact design, the cordless pruning saw provides increased control and manoeuvrability in tight access areas. The POWERSTATE™ Brushless Motor maintains speed under heavy loads without bogging down, allowing users to complete demanding cuts quickly. REDLINK™ PLUS Intelligence enables full-circle communication between the tool and battery, allowing for maximum performance, protection, and productivity levels. M18 FUEL™ technology enables the saw to reach full throttle in under 1 second, while a variable speed trigger provides ultimate control over the saw's power range. The HATCHET™ pruning saw features an easy access chain tensioner, automatic oiler, metal bucking spikes, onboard scrench storage, lanyard loop, and a climbing scabbard. The full house chain provides users with clean cuts without while minimising vibration.
Features
  • POWERSTATE™ Brushless Motor delivers the power to complete cuts in demanding materials
  • Easy access chain tensioner for quick adjustments to chain tension
  • Translucent oil reservoir for clear visibility to oil levels
  • Automatic oiler delivers proper chain lubrication and increased productivity
  • Onboard storage for scrench
  • Metal bucking spikes for increased control during applications
  • Lanyard loop for tie off points in aerial applications
  • Variable speed trigger for ultimate user control
Specifications
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • VOLTAGE: 18V
  • RPM: 2,600
  • BAR LENGTH: 8" (203mm)
  • CHAIN GAUGE: 0.043" (1.1mm)
  • CHAIN PITCH: 3/8" Low Profile (9.5mm)
  • DRIVE LINKS: 33
  • TRIGGER: Variable Speed
  • LENGTH: 531mm
  • WEIGHT: 2.2kg
  • WARRANTY: 3 Year
Includes
  • (1) M18 FUEL™ HATCHET™ 8" (203mm) Pruning Saw [M18FHS8]
  • (1) HATCHET™ 8" (203mm) Pruning Saw Chain [49162750]
  • (1) HATCHET™ 8" (203mm) Pruning Saw Bar [49162751]