Milwaukee M18FCSRH6620 - 18V Brushless Rear Handle Circular Saw - 184mm (7-1/4") (Tool Only)
MPN: M18FCSRH6620 SKU: 1168835
Details
The MILWAUKEE® M18 FUEL™ 184 mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw is designed to meet the needs of the professional carpenter, remodeler and general contractor. The Rear Handle Circular Saw generates maximum power and provides users with fast cutting. When paired with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12), users will be able to make up to 750 cuts in Rip double stacked 19mm OSB for maximum productivity in demanding applications. The POWERSTATE™ Brushless Motor provides 6,000 RPM and high speeds under load. REDLINK™ PLUS Intelligence ensures users achieve maximum tool performance and protects the saw from overload, overheating and over discharge. Optimised for M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) (not included), the tool is compatible with all M18™ batteries. This Rear Handle Circular Saw also comes with a 184mm 24T Framing Blade (4932471297), designed to maximise life and cutting efficiences to improve user productivity. The lightweight and compact design, paired with premium ergonomics, makes this saw perfect for all-day use on the job site. For added productivity, this Rear Handle Circular Saw contains positive bevel detents and depth detents. A multi-sized rafter hook allows users to store the saw on different materials between cuts. Additionally, this Rear Handle Circular Saw has an electric blade brake that brings the blade to a quick stop on the release of the trigger, an integrated LED work light, and all magnesium guards and shoe that keep users productive and provide the durability required to handle tough job site conditions.
Features
  • Up to 750 Cuts per Charge with an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12) * Rip double stacked 19mm OSB
  • Lightweight and Less Fatigue- Over 0.7 kg Lighter Weight than the Previous Generation
  • 6,000 RPM to complete demanding cuts in jobsite materials
  • Depth of Cut at: 90° = 68 mm & 45° = 50.5 mm
  • Trigger Lock-Off
  • Up to 53° bevel capacity
  • Improved lower blade guard design
  • Rotational dust port and included vac adaptor
  • Integrated LED light for workspace visibility and accuracy
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • Electric blade brake brings blade to a stop quickly upon release of the trigger
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • No Load RPM: 6,000
  • LED Light: Yes
  • Maximum Bevel Capacity: 53°
  • Arbor Size: 30 mm
  • Length: 460 mm
  • Weight: 3.8kg (Tool Only)
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Cut Line Blower: Yes
  • Blade Size: 184 mm (7-1/4")
  • Blade Side: Left
  • Cut Depth: 90° - 68 mm | 45° - 50.5 mm
What's Included
  • (1) M18 FUEL™ 184 mm (7-1/4") Rear Handle Circular Saw (Tool Only) (M18FCSRH6620)
  • (1) 184mm 24T Framing Blade (4932471297)