Milwaukee M18FCSDC1650 - 18V Brushless Deep Cut Circular Saw - 165mm (Tool Only)
MPN: M18FCSDC1650 SKU: 1168833
Details
The M18 FUEL™ 165mm Deep Cut Circular Saw is designed for the professional carpenter and general contractors who rely on high-performing and durable tools. The POWERSTATE™ Brushless Motor spins the blade at 6,000 RPM, maintaining high speed under load, providing users the ability to complete their most demanding applications efficiently. The REDLINK PLUS™ Electronics ensures maximum tool performance and protection from overload, overheating, and over-discharge. The M18 FUEL™ 165mm Deep Cut Circular Saw provides a cut depth of 66mm in a compact, lightweight form. The saw is lightweight with a right sided blade, and has an electric blade break, LED work light, rafter hook, and all magnesium guards and shoes, keeping the user productive and providing the durability to handle the toughest job site conditions.
Features
  • Blade size compatibility of 165mm with a 20 mm arbor
  • Max cut depth at 90°: 66mm
  • Max cut depth at 45°: 46mm
  • 6,000 RPM to complete demanding cuts in jobsite materials​
  • Bevel capacity: -5° - 45°
  • Electric brake to stop blade after trigger is released
  • Integrated dust port and dust bag
  • Integrated rafter hook
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • LED light for increased accuracy and visibility
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • No Load RPM: 6,000
  • LED Light: Yes
  • Maximum Bevel Capacity: 45°
  • Arbor Size: 20 mm
  • Length: 318 mm
  • Weight: 2.8 kg
  • Warranty - Tool: 5 Years
  • Cut Line Blower: Yes
  • Blade Size: 165 mm (6-1/2")
  • Blade Side: Right
  • Cut Depth: 90° - 66mm 45° - 46mm
What's Included
  • (1) M18 FUEL™ 165mm Deep Cut Circular Saw (M18FCSDC1650)
  • (1) 165mm 24T Framing Blade (48408620)