Milwaukee M18F2LT0 - 18V Fuel Dual Battery Line Trimmer (Tool Only)
MPN: M18F2LT0 SKU: 1158850
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • Instant throttle response, reaches full power in under 1 second?
  • Variable speed trigger with lock-off? allows users to take full control of the power range
  • Two speed modes allows users to choose between maximum performance or extended runtime
  • Maintains line speed under load for fast clearing
  • Easy Load Trimmer Head can be loaded with 7.6 m of 2.0 mm line, 6.0 m of 2.4 mm line or 4.5 m of 2.7 mm line in under 30 seconds
  • Adjustable cutting swath from 381 mm to 432 mm for maximum runtime or maximum clearing capacity and power
  • Bump feed system provides users with control of line advancement
  • Optimised for best performance with HIGH OUTPUT™ batteries
Specifications
  • PLATFORM: M18 FUEL™
  • VOLTAGE: 18V
  • RPM: 0 – 4,900 / 0 – 6,200?
  • CUTTING SWATH: 381 – 432 mm (15" – 17")?
  • FEED SYSTEM: Bump Feed
  • TRIGGER: Variable Speed
  • LENGTH: 1,801 mm
  • WEIGHT: 5.4 kg
  • WARRANTY: 3 Year Tool
  • BATTERIES REQUIRED: 2
  • LINE HOLDING LENGTH & DIAMETER: 7.6m x 2.0mm Provided | 6.1m x 2.4mm | 4.5m x 2.7mm
Includes
  • (1) M18 FUEL™ Dual Battery Line Trimmer [M18F2LT]
  • (1) Easy Load Trimmer Head with 2.0 mm Trimmer Line [49162748]