Milwaukee M18BLPDRC202C - 18V Brushless 13mm Hammer Drill Driver Kit (2 x 2.0Ah)
MPN: M18BLPDRC202C SKU: 1157568
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18™ 13mm Brushless Hammer Drill/Driver is a lightweight and capable drill at only 147.3mm in length and weighing 1.04kg without battery, allowing for excellent control, especially while working in overhead or tight spaces. The brushless motor delivers up to 62 Nm of torque and a RPM range of 0-1,700 to tackle a wide range of applications. REDLINK™ Intelligence paired with REDLITHIUM™ M18™ batteries ensures efficient power delivery resulting in less downtime recharging batteries. The cordless compact hammer drill has an all-metal gear case and ½" metal chuck providing the durability that professionals require.
Includes
  • M18BLPDRC0 - 18V Brushless 13mm Hammer Drill Driver
  • 2 x M18B2 - 18V 2.0Ah Battery
  • M12-18FC - 12V/18V Rapid Charger
  • Kitbox
Features
  • All Metal Chuck and gear case for increased protection
  • Delivers up to 25,500 BPM for multiple application use.
  • With up to 62Nm and an RPM range of 0-1,700, the M18 BLPDRC 0 can tackle a wide range of applications.
  • The M18 BLPDRC 0 can be used in tight access areas with ease and control.
Specifications
  • Platform: M18™
  • Motor: Brushless
  • Peak Torque: 62Nm