Milwaukee M12FPD20 - 12V Brushless 13mm Hammer Drill Driver (Tool Only)
MPN: M12FPD20 SKU: 1152299
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M12 FUEL™ 13 mm Hammer Drill is a Powerful Subcompact Hammer Drill, More Compact*, and provides Fast Drilling Speed Under Load. The POWERSTATE™ brushless motor delivers the most power for the capability to perform wide variety of applications at high speed for maximum subcompact performance. At only 152.4 mm in length, this portable hammer drill solution offering maximum access into tight spaces. The REDLINK PLUS™ Intelligence delivers top of the line thermal performance to give users Fast Drilling Speed Under Load. The all-metal 13 mm chuck and mechanical clutch delivers durability and consistent torque for driving fasteners.
Features
  • POWERSTATE™ brushless motor delivers up to 45.2Nm of torque, 1,550 RPM and 22,500 BPM
  • Shorter length compared to the previous generation
  • Allows for best access in tight spaces
  • With an increased Max Drilling Capacity of 50 mm, users can maximise productivity even further by utilising the power to larger applications
Specifications
  • PLATFORM: M12 FUEL™
  • TORQUE: 45.2 Nm
  • RPM: 0-450 / 0-1,550
  • BPM: 0-6,750 / 0-22,500
  • CHUCK TYPE: 13mm Metal Chuck
  • LENGTH: 152.4mm