Milwaukee M12BSTP401 - 12V Stick Transfer Pump Kit (1 x 4.0Ah)
MPN: M12BSTP401 SKU: 1167911
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M12™ Stick Transfer Pump delivers maximum filtration for uninterrupted pumping in catch basins, water meter boxes, trenches, sump pump pits, and more. Featuring a 91 cm submersible aluminium barrel, this transfer pump provides the extension needed to reach water at the bottom of trenches and hard to reach areas. Equipped with HydroPass filter technology, the 360° filter maximises flow in heavy debris, minimising downtime caused by clogging. Powered by the M12™ battery platform, this water transfer pump eliminates repetitive manual pumping and improves control, requiring only one hand to pump, freeing the other to control the outflow. With a 4.6 metre max head height and an outlet compatible with a standard 19 mm garden hose, this pump delivers the power to push water farther - out of pits and basins, over walls, and to the ideal deposit location. Compatible with all of our M12™ REDLITHIUM Batteries this pump keeps you productive, effortlessly pumping up to 34 Litres per minute and 1,040 Litres when using a M12™ REDLITHIIUM™-ION 4.0 Ah battery pack
Includes
  • (1) M12BSTP0- 12V Stick Transfer Pump
  • (1) M12B4 - 12V 4.0Ah Battery
  • (1) M12-18FC - 12V/18V Rapid Charger
Features
  • Pumps Up to 34 litres per minute with a maximum head height of 4.6m
  • 19mm threaded outlet attaches to a standard garden hose
  • Push water out of trenches, basins and over walls to an ideal drainage site
  • 360° Hydropass filter design maximises flow in heavy debris
  • Designed to specifically pump water
Specifications
  • PLATFORM: M12™
  • LENGTH: 122.7cm
  • WEIGHT: 1.5kg
  • WARRANTY: 5 Year
  • OUTLET SIZE: 19mm (3/4")
  • LITRES PER CHARGE: Up to 1,040 with a M12B4
  • INLET: 91.4cm (36") rigid submersible