Knipex 8751250SB - Water Pump Plier - Extra Slim Cobra
MPN: 8751250SB SKU: 1086653
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • ideal for service, maintenance and equipment repair, in automotive and general industry
  • long, narrow jaws
  • particularly good access to the workpiece due to very slim construction of head and joint area
  • firm grip also on flat material due to three-point rest
  • push the button for adjustment on the workpiece
  • self-locking on pipes and nuts: no slipping on the workpiece and low handforce required
  • box-joint design: high stability due to double guide
  • reliable catching of the hinge bolt: no unintentional shifting
  • favourable lever action: optimum transmission of force
  • guard prevents operators’ fingers being pinched
  • Chrome vanadium electric steel, forged, oil-hardened
  • Pliers: grey atramentized
  • Head: polished
  • Handles: with non-slip plastic coating
  • max. parallel opening width: 37,0 mm
  • max. gripping depth: 42,0 mm
  • Adjustment positions: 19
  • Capacities for pipes: 1 1/4 Ø Inch
  • Capacities for pipes: 32 Ø mm
  • Capacities for nuts: 34 mm
  • Length: 250 mm