Knipex 8603180SB - Multigrips 180mm
MPN: 8603180SB SKU: 1086300
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • replaces the need for sets of metric and imperial spanners
  • smooth jaws for damage free installation of plated fittings - working directly on chrome!
  • adjustable tightening tool
  • also excellent for gripping, holding, pressing and bending workpieces
  • zero backlash jaw pressure prevents damage to edges of sensitive components
  • push the button for adjustment on the workpiece
  • reliable catching of the hinge bolt: no unintentional shifting
  • lever transmission greater than 10 : 1 for strong gripping power
  • Chrome vanadium electric steel, forged, oil-hardened
  • with narrow gripping jaws - for tightening situations that require a slim tool
  • Pliers: nickel plated
  • Handles: plastic coated
  • Adjustment positions: 13
  • Capacities for nuts: 1 3/8 Inch
  • Capacities for nuts: 35 mm
  • Length: 175 mm