Knipex 2871280SB - Long Reach Needle Nose Pliers 280mm Straight
MPN: 2871280SB SKU: 1138163
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • Deep down situated parts can be easily reached using the slim, half-round tips
  • Serrated pipe grip to grip round parts
  • Particularly suitable for work in the automotive trade and in mechanical engineering
  • Slim yet robust tool
  • Forged from special tool steel, oil-hardened and tempered
Specifications
  • Pliers: black atramentized
  • Head: polished
  • Handles: plastic coated
  • Weight: 235 g
  • Dimensions: 280 x 55 x 14 mm
  • Standard: DIN ISO 5745
  • REACH compliant: no
  • RohS compliant: no
  • Jaw thickness (joint) (T1): 9.0 mm
  • Tips width (W4): 3.0 mm
  • Tips thickness (T2): 2.5 mm
  • Jaw length (L3): 76.5 mm
  • Head width (W3): 20.0 mm