Knipex 1392200SB - Elec Installation Plier withCatch
MPN: 1392200SB SKU: 1086920
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • 6 functions in one pair of pliers
  • stripping holes for conductors of 0.75 - 1.5 mm² and 2.5 mm²
  • crimp die for wire-end ferrules 0.5 - 2.5 mm²
  • cable shears with (induction-hardened) precision cutting edges for copper and aluminium cables up to 5 x 2.5 mm² / dia. 15 mm
  • slim dimensions for easy access
  • bolted joint: precise, zero backlash operation of pliers
  • High-grade special tool steel, forged, oil-hardened
  • the activated locking lever keeps the cutting edges closed while other functions remain in place
  • Pliers: black atramentized
  • Head: polished
  • Handles: with multi-component grips
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded (diameter): 15 Ø mm
  • Cutting capacity copper cable, multiple-stranded: 50 mm²
  • Stripping capacity for cross-sections: 0,75 - 1,5 + 2,5 mm²
  • Capacity: 0,5 - 2,5 mm²
  • AWG: 1/0
  • Length: 200 mm