Knipex 0912240SB - Linesman Pliers 240mm with Grip Zone
MPN: 0912240SB SKU: 1154879
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • High transmission ratio for easy cutting
  • Solid construction for heaviest strain; universally applicable
  • Ergonomically optimised handle shape for firm contact to the hand and fatigue reducing operation
  • Additional gripping zone below the joint for powerful leverage and pressing performance
  • With cutting edges for soft and hard wire
  • Cutting edges additionally induction-hardened, cutting edge hardness approx. 62 HRC
  • American style
  • Fish tape puller in the joint gap
  • Universal mandrel crimping point below the joint
Specifications
  • Part No: 09 12 240
  • EAN: 4003773071969
  • Pliers: black atramentized
  • Head: polished
  • Weight: 455 g
  • Dimensions: 240 x 55 x 25 mm
  • Standard: DIN ISO 5746 ASME B107.20
  • REACH compliant: does not contain SVHC
  • RoHS compliant: not applicable
  • Cutting capacities medium hard wire (diameter): Ø 4.6 mm
  • Cutting capacities hard wire (diameter): Ø 3.0 mm