Bahco 2101S-180 - 180mm Ergo 1000V Side Cutters
MPN: 2101S-180 SKU: 1024499
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
  • Suitable for cutting Cu, Fe+ and piano wire
  • Insulated side cutting pliers developed according to the scientific ERGO™ process for working on live equipment up to 1000 V
  • Comfortable 1000 V insulated handles
  • High-performance alloy steel
  • Phosphate finish, anti-corrosion treated
  • Screw joint provides excellent running and accurate alignment of cutting edges
  • Round-shaped jaws give improved accessibility in confined spaces
  • Induction hardened cutting edges
  • Heavy-duty induction hardened cutting edge
  • Less effort required compared to conventional cutting pliers
  • Reduced shank width ideally for carrying in the pocket
  • Each and every tool is tested to 10.000V for 10 seconds at the end of the manufacturing cycle