Sutton D1080950 - Jobber Drill - Cobalt 9.50mm
MPN: D1080950 SKU: 1079224
Adding to cart… The item has been added
free shippingShipping Quote
(No reviews yet) Write a Review
Details
Features
  • 135° split point (drills > 2mm & 3/32) enables accurate positioning and less drilling pressure
  • Thick core for increased rigidity in hard materials
  • Precision engineered parallel shank for accurate hole size
  • Colour Tempered surface finish enables identification of cobalt tool material
Specifications
  • Diameter: 9.5mm
  • Flute Length: 81mm
  • O/A Length: 125mm