Milwaukee M18FCS66G30 - 18V Brushless 184mm Circular Saw (Tool Only)
MPN: M18FCS66G30 SKU: 1164641
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The M18 FUEL™ 184mm Circular Saw is designed for the professional carpenter, remodelers, and general contractors who rely on high-performing and durable tools. Leveraging the latest in cordless technology, this saw offers class-leading performance, providing the power to complete more demanding applications and the cut speed to achieve greater productivity. The POWERSTATE™ Brushless Motor delivers 6,000 RPM, maintaining high speed under load, providing users the ability to complete their most demanding applications efficiently. The latest in REDLINK PLUS™ Electronics ensures maximum tool performance and protection from overload, overheating, and over-discharge. Compatible with all M18 REDLITHIUM™ batteries, the saw is designed for FORGE™ delivering up to 750 cuts per charge when paired with an M18 REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah battery. The ergonomic design makes the saw a perfect solution for all-day cutting. Positive bevel detents and depth detents offer added productivity and reduce downtime. Additionally, the saw has an electric blade brake, LED work light, rafter hook, and all magnesium guards and shoes, keeping the user productive and providing the durability to handle the toughest job site conditions.
Features
  • Up to 750 cuts per charge on an M18™ REDLITHIUM™ FORGE™ 12.0Ah Battery (M18FB12)
  • 64mm cut capacity
  • Bevel detents at 22.5°, 45° and 50°
  • Depth detents at 12, 19 and 32mm
  • Integrated dust chute
  • LED light for increased accuracy and visibility
  • Integrated rafter hook for easy storage
  • Magnesium shoe and guards for maximum durability
  • Electric brake to stop blade after trigger is released
  • Track compatible shoe: Can be used with Milwaukee guide rails
Specifications
  • Platform: M18 FUEL™
  • Voltage: 18V
  • No Load RPM: 6000
  • LED Light: Yes
  • Maximum Bevel Capacity: 50°
  • Max Cutting Depth: Depth of cut at 90°: 0 to 64mm | Depth of cut at 45°: 0 to 50mm
  • Arbor Size: 20mm
  • Dimensions: 352 x 213 x 218mm
  • Weight: 4.2kg
  • Warranty: 5 Years
  • Cut Line Blower: Yes
  • Blade Size: 184mm (7-1/4")
Includes
  • (1) 184mm 24T Thick Kerf Framing Blade [48408740]