Milwaukee M18FCHS-0 - 18V Brushless 406mm (16") Chainsaw (Tool Only)
MPN: M18FCHS-0 SKU: 1131702
Adding to cart… The item has been added
free shippingFree Shipping all over Australia
(No reviews yet) Write a Review
Details
The Milwaukee® M18 FUEL® 16" Chainsaw delivers the power to cut hardwoods, faster cutting, and delivers up to 150 cuts per charge. The unit is designed to meet the performance, durability and ergonomic needs of professional landscape maintenance, power utility, and the installed M18™ user. The POWERSTATE™ Brushless Motor maintains speed under heavy loads without bogging down. REDLINK PLUS™ intelligence ensures maximum performance and protection from overload, overheating and over discharge. The M18™ REDLITHIUM®-ION High Output™ 12.0Ah battery delivers unmatched run-time in all applications. M18 FUEL® technology allows the unit to reach full throttle in under 1 second providing ultimate control and productivity.
Features
  • Variable Speed Trigger for full control
  • Automatic oiler for proper chain lubrication and increased productivity
  • Dual-Stud for improved bar and chain retention
  • Onboard storage for scrench
  • 16" Oregon Bar and Chain
  • Chain Gauge: 0.043"
  • Chain Pitch: 3/8" Low Profile
Specifications
  • Voltage: 18V
  • RPM: 6,600 RPM
  • Length: 838mm
  • Weight: 6.3kg
Includes
  • (1) M18 FUEL™ 16" Chainsaw (Tool Only) (M18FCHS-0)