Milwaukee M12FIR38-0 - 12V Brushless 3/8" Impact Ratchet (Tool Only)
MPN: M12FIR38-0 SKU: 1122048
Details
The Milwaukee® M12 FUEL™ 3/8" Ratchet is the first cordless tool that provides both the torque and compact size to replace pneumatic Ratchets in the industry. With up to 74Nm of max torque and 200rpm's, this tool is the ideal fastening solution for automotive mechanics and maintenance and repair professionals who demand maximum performance and convenient portability. A low profile head and cordless design allows for our users to have more access in tight spaces than competitive units. With the industry leading FUEL technology, a reinforced mechanism and investment cast steel yoke housing, this ratchet can withstand daily jobsite wear and tear for years of reliable use. Eliminate the constant maintenance of pneumatic ratchets and the nuisance of the air hose in the shop with the M12 FUEL™ Ratchet, which delivers the maximum portability and productivity for the professional user.
Features
  • Pneumatic ratchet performance with up to 74Nm max torque
  • Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
Specifications
  • Voltage: 12V
  • Length: 302.3mm
  • Weight: 1.1kg
  • Anvil Size and Type: 3/8" Square
  • Torque: 74Nm